Müzik Klip Çekimi ve Prodüksiyonu

BİR KLİPTEN FAZLASI…

RNZ ailesi olarak müzisyen kimliğimizle sizi daha iyi anlıyoruz, çünkü aynı dili konuşuyoruz…

Hikayesi olan için en uygun hayali bulur, en doğru ekibi bir araya getirir ve yüksek deneyimimizle şarkının ruhunu  ortaya çıkarırız.

Her şarkının anlatılmaya ihtiyacı vardır…

Müzik Klip Çekimi ve Prodüksiyonu Nedir?

Müzikal bir eserin müzikle uyumlu görüntülerle birleştirilmesiyle hazırlanan kısa videolara müzik klibi denir.

1981 yılında kurulan MTV’nin (Music Television) 80’lerin ikinci yarısında popülerliğinin artması müzik endüstrisinde büyük değişimlerin başlamasını tetiklemiş; kliplerin çehresini kalıcı olarak değiştirmiştir.

Başlarda sadece konser veya stüdyo performanslarının montajlanması ile hazırlanan müzik klipleri ün kazanmak isteyen yönetmen ve şarkıcıların özgün konsept ve senaryolarla çekilmiş yaratıcı videolara dönüşmüştür.

Özünde ticari değeri olan bir beste, şarkı, şiir veya konuşma gibi ses dosyalarının fotoğraf, video veya animasyon gibi görüntülerle harmanlandığı bu kısa filmlerde ana amaç sanatsal reklam yapmaktır. Müzik klipinde yer alan eser ve onu icra eden sanatçı bu yolla daha geniş kitlelere kendini tanıtıp popülerlik kazanırken albüm satışı ve konser gelirlerini de artırabilmektedir.

Sadece müzik televizyonları ya da ulusal kanallardaki müzik programlarında değil aynı zamanda youtube, vimeo, dailymotion gibi video barındırma platformları ve popüler sosyal ağlarda da yayınlanabilen müzik klipleri sanatçı ve prodüksiyon şirketinin tercihleri ile proje bütçesine bağlı olarak gerçek görüntüler veya animasyon gibi yeni nesil formatlar ve farklı uzunluklarda hazırlanabilmektedir.

Müzik Klip Çekimi ve Prodüksiyonu Ne İşe Yarar?

Profesyonelce hazırlanmış estetik bir video klip ile;

  • Hedef izleyici kitlenizdeki bilinirlik ve popülerliğinizi artırabilirsiniz,
  • Yeni çıkardığınız bir single veya albümü veya albümünüzdeki bir şarkıyı tanıtabilirsiniz,
  • Müzik ile uyumlu yüksek kalitedeki görüntüler ile işitsel ve görsel bir şölen yaratabilir, videoyu izleyenlerde tekrar izleme isteği uyandırabilir, böylece albüm satışlarınızı artırabilirsiniz,
  • Dinleyicilerinizin duyu ve duygularına hitap eden bir video ile onlarla aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz,
  • İyi hazırlanmış bir klip ile sadece albümlerden değil aynı zamanda video barındırma sitelerinden ve konserlerden kazandığınız gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Kısaca; profesyonelce hazırlanmış bir video klip daha geniş kitlelere ulaşarak gelirinizi artırmada önemli bir rol oynar.

Müzik Klip Çekimi ve Prodüksiyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Görselliğin hedef izleyici kitlesine ulaşıp onların dikkatini çekme ve dahası satın alma motivasyonu yaratmada etkisi olduğu pek çok araştırma ile desteklenmiş bir gerçektir. Bu açıdan düşünüldüğünde video kliplerin ne kadar önemli olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

Her ne kadar özünde görsel bir sanat da olsa video klipin ticari bir ürün olduğu unutmamalıdır ve senaryo ile konsept belirlenirken muhakkak bütçe göz önünde bulundurulmalıdır.

Müzik kliplerinde öncelikle konseptin belirlenmesi arkasından da bu konsepte uygun senaryonun hazırlanması; senaryo çalışmasının tamamlanmasını takiben de hikâyeye en uygun atmosferi tasarlamak gerekir. Ancak bu bileşenlerin hepsinin şarkının içeriğine uygun olması ve video klip tamamlandığında hedef izleyicilerde tekrar dinlenme isteği uyandırması atlanmaması gereken bir noktadır.

Müzik kliplerinin melodisi kadar bunu tamamlayan renkler, ışık, mekanlar, dekor, kıyafetler, saç, makyaj gibi estetik görsel unsurlar da son derece kritik bir roldedir. Dolayısıyla dekordan çekim ekipmanlarına tüm bileşenler ve bunları kullanacak personel senaryo ve konsepte uygun olacak şekilde dikkatle seçilmeli; saç tasarımı ve makyaj muhakkak işin uzmanları tarafından yapılmalıdır.

İşte bu noktada hikâyenin anlatılacağı mekân kadar, ışıklandırma, dekor, kıyafetler gibi detaylarla birlikte çekim tekrarı da çıkacak sonucun kalitesinde hatırı sayılır öneme sahiptir.

Çekim sırasında başroldeki sanatçının farklı mekân ve çekim ölçeklerinde klipi çekilen şarkıyı birden fazla kez seslendirmesi çekilen görüntülerin kurgu sırasında çeşitli görsel efektlerle desteklenip melodiyle uyumlu, dahası anlamlı bir bütün haline getirilmesi noktasında ciddi avantaj sağlar. Montaj ve kurgu sırasında kullanılacak efektler doğru zamanlamalarla ve çekilen görüntülerle uygun; aynı zamanda etkiyi artıracak şekilde uygulanmalıdır.

Estetik ve görselliğin işin kalitesinde son derece önemli payı olan video klip prodüksiyonunda çalışılacak yönetmen ile klipte yer alacak kişilerin seçimi de dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. Bu yüzdendir ki projede çalışılacak yönetmenlerin daha önce ya müzik klipi ya da reklam filmi alanında tecrübeli olması tercih edilir. Oyuncu veya dansçı seçimlerinde ise tecrübe haricinde yaşatılmak istenen duyguyu aktarabilecek fiziksel özelliklere sahip olmaları da önemli bir avantajdır. Projede yer alacak başta yönetmen, teknik ekip ve oyuncularla çekimler öncesinde muhakkak bir ön çalışma yapılmasında fayda olacaktır.

Son olarak işin ehli ve daha önce müzik klipi yapmış bir prodüksiyon şirketi ile çalışılması işin sonucuna hatırı sayılır seviyede etki edecektir.

Komple Çözüm Paketleri…
RNZ olarak bir video klipten fazlasını sunarız. Sadece çekim ve post prodüksiyon işlemlerinizi gerçekleştirmekle kalmaz projenizin ruhuna en uygun mekan ve yönetmenleri de sizin için bir araya getiririz. Özellikle müzik ve video klip post prodüksiyonlarında Türkiye’nin en deneyimli organizasyonlarından birisi olmamız sayesinde çekim, kurgu ve montajın yanı sıra özel efekt uygulamaları ve animasyonlar gibi nitelikli çalışmalarla projenizin tam olması gerektiği gibi tamamlanmasını sağlarız.
Sizi Anlıyoruz Çünkü Aynı Dili Konuşuyoruz…
Müzik ve video klip prodüksiyonunda deneyimimizin yanı sıra müzisyen olmamız sebebiyle ihtiyaç ve isteklerinizi biliyor, sizinle aynı yöne bakıyoruz. Projenizi sizden dinliyor, bütçenizi ve beklentilerinizi anlayıp bu sayede klipinizin tam da olmasını istediğiniz şekilde tamamlıyoruz.
Bu Kadar Tercih Edilmemizin Bir Sebebi Var
Uçtan uca hizmetlerimizle prodüksiyonlarınıza değer katıyor, güçlü ekibimiz ve tamamı kendimize ait ekipmanlarımızla yüksek kalitedeki çözümleri kısa sürede ve uygun maliyetlerle sizlere sunuyoruz. 56 kişilik alanında uzman ekibimiz, Türkiye’nin önde gelen yönetmenleri ile başarılı prodüksiyonları hayata geçiriyor, üstelik bunları makul bütçeler dahilinde ve kaliteden ödün vermeden kısa sürelerde teslim ediyoruz. İşte bu yüzden yerli ve yabancı pek çok marka tarafından 25 yıldır tercih ediliyoruz.

Bizimle İletişime Geçin

RNZ Yapım / RNZ Medya Grup

    Start typing and press Enter to search